"Prawdziwe jest zawsze piękne, nawet jeżeli tak się nie wydaje."

Terapia dźwiękiem

terapia dżwiękiem, instrumenty„Terapia dźwiękiem” to szerokie pojęcie, które może być używane na wiele sposobów, w zależności od konkretnego produktu, warunków klinicznych lub indywidualnego lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, terapia dźwiękiem oznacza użycie zewnętrznego hałasu w celu zmiany percepcji lub reakcji pacjenta na tinnitus.

Terapie dźwiękami nie leczą samego schorzenia, ale mogą znacznie zmniejszyć odczuwane obciążenie nim spowodowane. Opierają się one na czterech ogólnych mechanizmach działania. (Mechanizmy działania to domniemane procesy lub powody, dla których dana interwencja jest skuteczna).

Różne produkty mogą podkreślać określony aspekt lub obejmować kombinację podejść.

Maskowanie: wystawianie pacjenta na hałas zewnętrzny o wystarczająco dużej głośności, aby częściowo lub całkowicie zagłuszyć szum w uszach.

Odwrócenie uwagi: używanie zewnętrznych dźwięków do odwracania uwagi pacjenta od dolegliwości.

Przyzwyczajenie: pomoc mózgowi pacjenta w przeklasyfikowaniu szumu na nieistotny dźwięk, który należy świadomie zignorować

Neuromodulacja: użycie specjalistycznego dźwięku w celu zminimalizowania nadpobudliwości sieci neuronalnych w korze słuchowej, która uważana jest za przyczynę schorzenia.

Istnieje wiele urządzeń, które oferują różne poziomy terapii dźwiękiem. Poniżej znajduje się lista ogólnych rodzajów produktów do terapii dźwiękiem oraz omówienie ich specyficznych mechanizmów działania i zgłaszanej skuteczności.

Urządzenia maskujące szum 

Są to urządzenia lub aplikacje, które generują ogólny szum tła – często biały, różowy, odgłosy natury lub inne subtelne dźwięki otoczenia. Hałas generowany przez urządzenia dźwiękowe może częściowo lub całkowicie maskować percepcję szumu w uszach pacjenta, zapewniając relaksację i chwilowe wytchnienie od dolegliwości. „Tradycyjny” maskownik dźwięku to jednofunkcyjne urządzenie na biurko lub przy łóżku z kilkoma wstępnie ustawionymi opcjami dźwięku. Jednak prawie każde urządzenie wytwarzające dźwięk może być używane do maskowania, w tym osobiste odtwarzacze multimedialne, komputery, radia i telewizory. Nawet wentylatory elektryczne lub fontanny stołowe mogą generować dźwięki maskujące. Ogólnie najskuteczniejsze dźwięki maskujące to te, które wywołują u pacjenta pozytywne reakcje emocjonalne. Urządzenia maskujące dźwięk są zwykle skuteczne tylko podczas lub bezpośrednio po aktywnym użyciu; mają bardzo ograniczoną długoterminową skuteczność w zmniejszaniu ogólnego postrzegania szumów usznych.

Generatory dźwięku do noszenia w uchu/za uchem

Są one dużo mniejsze niż ich multimedialne odpowiedniki i mogą być umieszczone w kanale słuchowym lub za uchem – podobnie jak aparaty słuchowe. Maskery douszne, niestety, blokują przewód słuchowy użytkownika w podobny sposób jak stopery. Możemy je, na przykład, zastosować w porze nocnej lub hałaśliwym otoczeniu. Wersje zauszne są doskonałą opcją dla tych, którzy nie mają niedosłuchu wymagającego korekty. Ich główną zaletą jest to, że można je nosić stale. Są również zaprojektowane tak, aby były wygodne i atrakcyjne pod względem kosmetycznym.

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe można sklasyfikować jako rodzaj terapii dźwiękiem, ponieważ wzmacniają one hałas zewnętrzny jako sposób na zwiększenie bodźców słuchowych i odwrócenie uwagi od percepcji szumów usznych. 

Urządzenia kombinowane

Wiele aparatów słuchowych jest obecnie wyposażonych w zintegrowaną technologię generowania dźwięku, która na bieżąco dostarcza pacjentowi biały szum lub dostosowane dźwięki. Urządzenia te łączą zalety aparatu słuchowego z innymi terapiami dźwiękowymi i są szczególnie dobrze przystosowane dla pacjentów z szumami usznymi oraz mierzalnym ubytkiem słuchu.

Ponadto, ze względu na przenośny charakter, mogą one zapewniać ciągłe użytkowanie przez cały dzień. Ich skuteczność różni się w zależności od urządzenia, zintegrowanej funkcji dźwięku i konkretnego pacjenta. Chociaż dane badawcze nie są ostateczne, wydaje się, że profesjonalny konsensus jest taki, że aparaty słuchowe ze zintegrowanymi generatorami dźwięku przynoszą korzyści znacznej liczbie pacjentów.

new sitw logo

Skąd się biorą szumy uszne?

Szum w uszach pozostaje trudnym zaburzeniem dla pacjentów, lekarzy, audiologów i naukowców badających zmiany w mózgu z nim związane. Artykuł ten jest tłumaczeniem z języka angielskiego

Czytaj dalej »

Porównanie dwóch tanich maskerów

Chcę tutaj krótko porównać dwa Chińskie zauszne generatory/maskery szumów usznych, których jestem posiadaczem. Jak dotąd nie widziałem maskera NewSound na rynku polskim, choć AcoSound jest

Czytaj dalej »